Co wspólnego ma opuncja z oliwą z oliwek?
Po pierwsze opuncja świetnie wygląda jako wzór na ceramicznej butelce z oliwą, którą znajdziecie w naszym sklepie.
Po drugie, oliwki i opuncja są standardowym, wręcz obowiązkowym widokiem podczas podróży na południe Europy, a w naszej ukochanej Apulii jazda po autostradzie bez krzewów opuncji na poboczu i gajów oliwnych w oddali to stały punkt.
A po trzecie, jak oliwa z oliwek jest podstawowym składnikiem wielu dań obiadowych i przystawek, tak owoce opuncji stanowią pyszny i zdrowy deser, tak jak inne sezonowo występujące owoce. W końcu kuchnia śródziemnomorska, włoska, hiszpańska czy portugalska (jak zwał tak zwał) to przykład zdrowej, zbilansowanej diety.
Wracając do opuncji.
Nazywana jest figą indyjską i figą kaktusową. Obecnie na świecie istnieje około 150 gatunków opuncji. Pochodzą one w głównej mierze z obszarów Ameryki Północnej i Południowej.
Nie tylko Kolumb odkrył Amerykę, ale także i opuncję, bo to on sprowadził ją do Europy.
To sukulenty, czyli rośliny, które przystosowały się do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody wykształcając tkankę wodną służącą do jej gromadzenia. Osiągają wysokość nawet 5–6 m i pokryte są grubą, woskową skórką i gęstymi kolcami o długości ok. 2 cm.
Kwiaty opuncji występują tylko u roślin dojrzałych i można je spotkać w różnych wariantach kolorystycznych. Najczęściej są to odcienie żółtego, różu i czerwieni. Owoce opuncji figowej są okrągłe i lekko wydłużone, a kolor mają identyczne jak kwiaty. Według smakoszy najlepsze, czyli najsłodsze owoce są te ciemnopomarańczowe i czerwone.
Owoce opuncji mają smak podobny do arbuza, jednak są dość wymagające w obróbce. Dlaczego?
Bo opuncja to roślina należąca do rodziny kaktusowatych. Biorąc do ręki owoc opuncji, wbiją się w nią cieniutkie ciernie, które łatwo odłamujące się od rośliny, a usunąć je można ….zębami.
Będąc uzbrojonym w rękawice kuchenne, nóż i widelec można rozbroić opuncję z cierni odcinając oba końce owocu, a następnie ściągając nożem skórkę, która łatwo schodzi.
Trzeba także wspomnieć o właściwościach prozdrowotnych owoców i miąższu z opuncji.
Do składników mineralnych występujących w znaczącej ilości w owocach opuncji należą: wapń, potas, magnez, żelazo i fosfor. Oprócz tego w skład opuncji figowej wchodzą też liczne aktywne biologicznie substancje, do których należą związki fenolowe ( które charakteryzują także oliwę z oliwek) oraz witamina K.
Miąższ natomiast ma podobne właściwości jak aloes, który nawilża, przeciwdziała stanom zapalnym, ma zastosowanie jako środek wspomagający odchudzanie i walkę ze zmarszczkami, a nawet obniża poziom glukozy we krwi.
Na tym południu, to same zdrowe pyszności mają.